Biografie

Milan Krynek
narozen: * 1966 Rychnov n/Kn.
bydliště: Černíkovice, Náchod
povolání: svobodné
záliby: historie umění, příroda, hledání podstaty bytí, četba, hudba
jazyky: česky, rusky
techniky: olejomalba, tempera, akvarel, tuš
vzdělání: maturita na Střední textilní škole

 

Od dětství bydlím v podhůří Orlických hor. Krajina v horách i podhůří na mne silně působí a stále mně inspiruje k tvorbě. Poslední léta žiji převážně v Náchodě, kde se snažím na město najít jiný pohled.

Jako malý kluk jsem rád kreslil a maloval. Vážněji jsem se uměním začal zabývat na počátku osmdesátých let. Maloval a kreslil jsem zátiší a krajiny. Velmi často jsem se pokoušel o kopie kreseb starých mistrů. Tehdy jsem se poprvé prezentoval na Výstavě neprocesuálních malířů rychnovska. Zde jsem se seznámil s ak.mal. Jiřím Zemánkem a využil jsem mnohokrát pozvání do jeho ateliéru, kde jsem se poznal také s jeho bratrem sochařem Ladislavem. Díky jejich ochotě učit jsem dostal mnoho užitečných rad, které využívám dodnes. Základní vojenskou službu jsem využil k malování a na výstavě vítězů jsem figuroval jako jediný mezi profesionálními výtvarníky (tři opušťáky také nebyly marné).

Pak mně oslovila díla impresionistů ve kterých hledám poučení a inspiraci. Pravidelně jsem sledoval výstavy v Orlické galerii na zámku v Rychnově nad Kněžnou. Ve stálé expozici jsem mnohokrát obdivoval a podrobně studoval krajiny A. Slavíčka, J. Trampoty, M. Holého, A. Fišárka, V. Špály a dalších.

Ze současných umělců to byly obrazy krajin ak.mal. Miloše Pošara. Natolik mě jeho umělecké ztvárnění a osobitá technika zaujala že jsem výstavu viděl několikrát.

Z výtvarných technik mám v oblibě olejomalbu, ale rád experimentuji a zkouším některé méně tradiční techniky. „Moderní“ akryl jsem poprvé vyzkoušel teprve nedávno.

Poslední dobou se zájmem pracuji s tuší a akvarelem ke kterému mě přivedla moje žena Daniela. Akvarelu také využívám i při skicování.

V současné době si některé barvy pro olejomalbu a temperu připravuji sám.V minulosti jsem si myslel že je to zbytečné když je na trhu tolik barev,ale musím říci že ta „alchymie“ má něco do sebe. Podklady pro malbu si někdy připravuji sám ale také využívám hotových podkladů.

Vyhovuje mi malba na plátně i sololitu. Pro křehčí temperu je sololit nebo lepenka vhodnější než plátno.

Krajina byla a je můj oblíbený námět, který je pro mě vždy výzvou. Přestože rád maluji i jiné náměty (akt, zátiší) krajinu upřednostňuji.

© Milan Krynek – Všechna práva vyhrazena – 2004–2024